Novinky
Znížiť znečistenie priemyslu nehrdzavejúcej ocele
Abstrakt: Ústredný výbor strany a Štátna rada v posledných rokoch pripisovali veľký význam ultranízkoemisnej transformácii železa a ocele. Na mnohých dôležitých stretnutiach a vo vládnych pracovných správach bolo navrhnuté podporiť transformáciu železiarskeho a oceliarskeho priemyslu s ultranízkymi emisiami. „Názory na podporu implementácie ultranízkych emisií v železiarskom a oceliarskom priemysle“ (Po vydaní Huan Taiqi [2019] č. 35) sú všetky regióny povinné vykonať ultranízkoemisnú transformáciu oceliarskeho priemyslu v r. fázy a regióny. Emisné limity v „Názoroch“ odborníci v tomto odvetví nazývajú aj „najprísnejšie normy v histórii“. V tejto všeobecnej situácii porovnaním indexových požiadaviek na emisie častíc v dokumente a súčasného stavu technológie odstraňovania prachu v mojej krajine porovnajte výhody a nevýhody hlavnej technológie odstraňovania prachu s vysokým uznaním v priemysle a diskutujte o výbere technologických ciest odstraňovania prachu podľa nových požiadaviek. A upgradujte nápady na referenciu pre príslušné oceliarske spoločnosti a pomôžte vyhrať boj proti modrej oblohe.
Za účelom implementácie rozhodnutí a nasadení Ústredného výboru strany a Štátnej rady v apríli 2019 Ministerstvo ekológie a životného prostredia spolu s Komisiou pre rozvoj a reformy a Ministerstvom priemyslu a informačných technológií spoločne vydali „Stanovisko“. o podpore zavádzania ultranízkych emisií v oceliarskom priemysle“ (ďalej len „stanoviská“). „Názory“ opäť sprísnili pôvodné emisné normy pre tuhé častice v rôznych procesoch výroby ocele a navrhli, aby sa ultranízke emisie vzťahovali na ultranízke počas celého procesu. Predkladá tiež pokrokové požiadavky na ultranízke transformácie v rôznych regiónoch, čo ďalej podporuje technológiu odstraňovania prachu a úpravy v oceliarskom priemysle. Zmeniť. V súčasnosti však väčšina domácich železiarskych a oceliarskych podnikov má dlhý proces vysokopecného konvertora s mnohými a komplikovanými procesmi. Splniť emisné normy pevných častíc v celom výrobnom procese nie je jednoduchá úloha. Okrem toho je rozvoj domácich železiarskych a oceliarskych podnikov nerovnomerný a výrobná kapacita, ktorá nespĺňa normy ochrany životného prostredia, je stále zriedkavá. Preto je nevyhnutná modernizácia a modernizácia zariadení na odstraňovanie prachu. Preto v súčasnej situácii politiky ochrany životného prostredia je snaha o dosiahnutie ultranízkeho emisného limitu prachových častíc v krátkom čase nepochybne najnaliehavejším problémom, ktorému čelia oceliarske spoločnosti.
Zrkadlo-zlato1
1. Požiadavky na kontrolu tuhých častíc pri transformácii s ultranízkymi emisiami
V apríli 2019 boli oficiálne spustené „Názory“, ktoré spustili búrku ochrany životného prostredia ocele a vyhlásili, že oceliarsky priemysel mojej krajiny ako celok vstúpil do všeobecnej situácie transformácie s ultranízkymi emisiami. Čo sa týka ukazovateľov tuhých znečisťujúcich látok, „Posudky“ požadujú výfukové plyny vo forme organizovaných emisií, spalín z hlavy aglomeračného stroja a spalín z praženia peliet (vrátane šachtovej pece, roštovej rotačnej pece, pásovej pekáča), spaliny z koksovacieho procesu z komína koksovacej pece , Iné hlavné zdroje znečistenia (vrátane zadnej časti spekacieho stroja, vsádzania uhlia, suchého ochladzovania koksu, horúcich pecí, jám a odpichov vysokej pece, predúpravy horúcich kovov, sekundárnych spalín z konvertora atď.) Priemerná hodinová koncentrácia emisií tuhých častíc nie je vysoká Pri 10 mg/m3 hodinová priemerná koncentrácia emisií minimálne 95 % času za mesiac spĺňa normu; odpadový plyn je v neorganizovanej forme, na miešacie zariadenie a rezanie šrotu by mali byť k dispozícii zariadenia na dopravu a zaslepovanie materiálu, spekanie, peletizácia, výroba železa, koksovanie a iné procesy drvenia materiálu, triedenie, odstraňovanie prachu. Okrem toho „stanoviská“ poukázali aj na to, že podniky by si mali zvoliť vyspelé a použiteľné transformačné technológie na ochranu životného prostredia v súlade s továrenskými podmienkami a podporovať používanie pokročilých zariadení na odstraňovanie prachu, ako sú zberače prachu s filmom potiahnutými filtračnými vreckami a zberače prachu s filtračnými kazetami. , ktorý ukazuje smer výberu technológie úpravy odstraňovania prachu. .
2. Aktuálny stav aplikácie technológie odstraňovania prachu
Po preskúmaní viac ako 20 železiarskych a oceliarskych podnikov sa zistilo, že takmer všetky železiarske a oceliarske podniky používajú vysokoúčinný vreckový filter alebo kazetový filter na úpravu výfukových plynov obsahujúcich prach a niektoré procesy, ktoré produkujú mokré výfukové plyny, používajú mokré elektrostatické odlučovače. Spoločnosť verí, že tieto vyspelé procesy majú najlepší efekt čistenia prachu a odpadových plynov, ktorý je rovnaký ako technológia odstraňovania prachu uvedená v „Názoroch“. Okrem toho, v súlade s uskutočniteľnými technológiami na úpravu tuhých častíc vo výfukových plynoch špecifikovaných v „Technických špecifikáciách pre aplikáciu a vydávanie povolení na znečisťovanie“, okrem výfukových plynov produkovaných konečným valcovaním vo valcovni za tepla, ostatné výfukové plyny uzly generovania znečistenia môžu byť ošetrené vrecovým prachom (pokrytie). Materiál membránového filtra) a proces odstraňovania prachu z filtračnej vložky. Tento článok preto analyzuje predovšetkým výhody a nevýhody a použitie technológií odstraňovania prachu z vrecka a filtračnej vložky.
Vrecový filter sa objavil skôr a používal sa už na konci hnutia westernizácie. Používal sa hlavne na filtrovanie suchého, prašného plynu s malými časticami. Filtračné vrecko je vyrobené z rôznych filtračných vlákien (chemické vlákno alebo sklenené vlákno) tkaním alebo vpichovaním a využíva filtračnú funkciu vláknitej tkaniny na filtrovanie plynu obsahujúceho prach. Zberač prachu typu kazety sa objavil pomerne neskoro. V 1970. rokoch sa niektorí používatelia objavili v západných krajinách. Verili, že tento typ zberača prachu má relatívne malú veľkosť, výrazne zlepšuje efektivitu spracovania a ľahko sa udržiava. Ak je však potrebné upravovať prašný plyn s väčším objemom vzduchu, efekt čistenia bude slabý z dôvodu malej kapacity odlučovača, čo je ťažko aplikovateľné vo veľkých priemyselných podnikoch, preto sa u mnohých nepresadilo. rokov. Od 21. storočia sa svetová materiálová technológia rýchlo rozvíjala. Niektoré zahraničné spoločnosti sa ujali vedenia v zlepšovaní štruktúry a filtračného materiálu zberača prachu, niekoľkonásobne zvýšili celkovú kapacitu a stali sa veľkým zberačom prachu s filtračnou plochou viac ako 2,000 m2.
3. Porovnávacia analýza technológie odstraňovania prachu
1. Vreckový zberač prachu
(1) Pracovný princíp vreckového filtra
Plyn obsahujúci prach vstupuje do ventilačného potrubia z odsávača prachu a keď dosiahne výstup, je indukovaný ventilátorom nasávania a potom sa pomocou vláknitého filtračného vrecka na odstránenie prachu zachytí dym a prach. gravitácie a zotrvačnosti.
(2) Hlavné faktory ovplyvňujúce výkon vreckového filtra
Výkon vreckového filtra zahŕňa najmä účinnosť odstraňovania prachu, tlakovú stratu a životnosť. Medzi hlavné faktory, ktoré určujú účinnosť odstraňovania prachu a životnosť vreckového filtra, patrí pomer vzduchu k tkanine, typ filtračného materiálu a výber metód odstraňovania prachu.
Filtračný materiál vreckového filtra sa vyvinul z konvenčných vlákien na superjemné vlákna, potom na vlákna so špeciálnym tvarom prierezu a potom na membránovú štruktúru ePTFE. Bežné vlákna nedokážu regulovať jemné prachové častice, preto je potrebné zmeniť štruktúru vlákna alebo použiť vonkajšiu silu, aby sa dosiahla ultranízka kontrola emisií prachu; vlákna s ultra jemným prierezom v tvare vlákna majú väčšiu špecifickú plochu povrchu, čo vedie k väčšej filtračnej ploche, čím sa znižuje pomer vzduchu k látke; Membrána ePTFE môže zachytiť prachové častice na povrchu membrány. V súčasnosti je výber materiálu membránového filtra pre materiál filtračného vrecka voľbou s vyššou účinnosťou odstraňovania prachu.
2. Zberač prachu kazety
Princíp činnosti zberača prachu filtračnej vložky: Plyn obsahujúci prach vstupuje do ventilačného potrubia cez zberač prachu a je privádzaný do boxu pomocou externého sacieho ventilátora. Pretože box má oveľa väčší polomer ako potrubie, prúd vzduchu sa rozširuje a ťažšie veľké častice prachu sa usadzujú gravitáciou , Ľahšie malé častice prachu vstupujú do filtračnej vložky s prúdom vzduchu a sú blokované filtračným prvkom cez série komplexných efektov a následne oddelené od vzduchu.
3. Porovnanie výhod a nevýhod vreckového filtra a kartušového filtra
Vreckový zberač prachu a zberač prachu filtračnej kazety majú svoje výhody a nevýhody v procese používania. Pri výbere spôsobu odstraňovania prachu by sa mala komplexne zvážiť vlastná situácia spoločnosti. Výhody a nevýhody sú uvedené v tabuľke 1.
Po štvrté, analýza prípadu podnikovej praktickej aplikácie
Ako príklad si vezmite transformáciu procesu odstraňovania prachu v časti procesu vo vysokej peci v oceliarskej skupine v provincii Che-pej. Spoločnosť pôvodne používala vrecový filter na odstraňovanie prachu z výfukových plynov vznikajúcich v časti šachty vysokej pece. Počas používania sa však zistilo, že by to spôsobilo zmätok v dôsledku pracovných podmienok. Problém s taškou. Zároveň v dôsledku slabého efektu odstraňovania prachu filtračného vrecka nemôžu emisie výfukových plynov tejto sekcie stabilne spĺňať požiadavky ultranízkoemisných noriem. Vzhľadom na podmienku dosiahnutia štandardu a kapitálovú investíciu do výmeny filtračného vrecka sa spoločnosť rozhodla transformovať proces odstraňovania prachu a vymeniť vreckový filter za filtračný patrónový filter. Parametre a porovnanie účinkov pred a po transformácii sú uvedené v tabuľke 2.
Podľa údajov z online monitorovania pred a po transformácii sa koncentrácia emisií tuhých znečisťujúcich látok vo výfukových plynoch v tejto časti výrazne znížila a môže stabilne dosahovať hodnotu 10 mg/m3, čím spĺňa požiadavky noriem na ultranízke emisie. V porovnaní s pred transformáciou sa po použití zberača prachu filtračnej vložky vyhne problémom s ľahkým opotrebovaním a únikom filtračného vrecka, v zásade sa dá používať dlhú dobu bez údržby, aj keď sa filtračná vložka vyberie a vymení, je to veľmi pohodlné a je zväčšené v obmedzenom priestore. Účinná plocha filtra je znížená, tlakový rozdiel je malý a účinok odstraňovania prachu je relatívne stabilný. Ale po výmene zberača prachu filtračnej vložky existujú aj určité nedostatky.
Komunikáciou s internými zamestnancami spoločnosti sa autor dozvedel, že vybavenie po transformácii je zložitejšie ako predtým a spoločnosť potrebuje dispečing, inštaláciu a riadenie údržby zariadení na vysokej úrovni. Okrem toho selektivita zberača prachu filtračnej vložky pre typy suchého prachu nie je taká dobrá, ako sa očakávalo, a nemá vysokú účinnosť odstraňovania prachu pre všetky druhy prachu. Ak to chcete aplikovať na všetky procesy, stále to musí byť hĺbkový výskum a vývoj. Vo všeobecnosti je účinok nahradenia stále veľmi významný pri čoraz ťažšej situácii v oblasti ochrany životného prostredia, vychádzajúc z posudzovania súladu so životným prostredím.
Päť, súhrnné návrhy
1. Návrhy na výber procesu
V súčasnosti, bez ohľadu na mokré odstraňovanie prachu, najlepším výberom technológie odstraňovania prachu v situácii s ultranízkymi emisiami by mal byť kazetový zberač prachu a vreckový filter. Dva typy zberačov prachu majú svoje výhody a nevýhody. Pre transformáciu ultranízkych emisií častíc v oceliarskych podnikoch sa odporúča, aby si podniky mohli zvoliť technológiu odstraňovania prachu podľa skutočných podmienok a vlastných potrieb. Ak pôvodný proces odstraňovania prachu z vrecka stále nedokáže dosiahnuť stabilné emisné normy, prvým krokom môže byť Zvážte výmenu PTFE mikroporéznej membrány a gradientového filtračného materiálu povrchovej vrstvy ultrajemných vlákien. Po druhé, zvážte výmenu procesu odstraňovania prachu filtračnej vložky, aby ste dokončili transformáciu s ultranízkymi emisiami a dosiahli štandardné emisie.
2. Návrhy inžinierskeho dizajnu
S cieľom pomôcť spoločnostiam splniť príslušné požiadavky „Posudkov“ a poskytnúť referencie pre inžiniersky dizajn a konštrukciu vydala Čínska asociácia priemyslu ochrany životného prostredia v januári 2020 „Technické usmernenia pre rekonštrukciu železiarskych a oceľových podnikov s ultranízkymi emisiami“, v ktorom vysokoúčinný proces odstraňovania prachu vrecúškami a filtrácia Proces odstraňovania prachu z bubna navrhuje sériu referenčných hodnôt technických parametrov a odporúča sa, aby sa na ne podniky mohli odvolávať v procese transformácie s ultranízkymi emisiami na základe ich skutočných podmienok . Ak vezmeme ako príklad vreckový filter, odporúča sa, aby keď spoločnosť uzatvára zmluvu, rýchlosť vetra filtra by mala byť navrhnutá tak, aby bola nižšia ako 0.8 m/min. Rýchlosť vetra filtra by tu mala byť úplná rýchlosť vetra filtra. Plná rýchlosť filtračného vetra je teoreticky vypočítaná rýchlosť filtračného vetra. Keď off-line zberač prachu vyčistí prach, jeden zo zásobníkov sa zatvorí a skutočná rýchlosť filtračného vetra sa zvýši. Toto je tiež čas, kedy emisie s najväčšou pravdepodobnosťou prekročia normu, takže požiadavkou je plná rýchlosť vetra s filtráciou; Odporúča sa, aby bol zberač prachu navrhnutý s deflektorom na riadenie distribúcie prúdu vzduchu. Ak deflektor nezvolíte, filtračné vrecko alebo filtračná vložka sa umyje prúdom vzduchu a zníži sa životnosť.
"Blue Sky Defense" vstúpila do poslednej fázy riešenia ťažkých problémov. Ako absolútne hlavné bojisko pre prevenciu a kontrolu znečistenia ovzdušia je oceliarsky priemysel nevyhnutný na transformáciu s ultranízkymi emisiami. Železiarske a oceliarske spoločnosti musia aktívne reagovať, objasňovať myšlienky kontroly znečistenia životného prostredia a podporovať zlepšovanie kvality životného prostredia a modernizáciu priemyselnej transformácie.